Cyklamen perski

Cyklamen perski

łac. Cyclamen persicum

Cyklamen tworzy sercowate liście, wyrastające z okrągłej bulwy i układają się w rozetę. Spomiędzy liści, a także z bulwy, wyrastają na smukłych szypułkach kwiaty. Mogą one być białe, różowe, łososiowe oraz w różnych odcieniach czerwieni i liliowego.

Synonim: Fiołek alpejski

Pochodzenie

Górzyste rejony Morza Śródziemnego, Grecja, południowo-zachodnia Azja, Tunezja

Wysokość

W zależności od odmiany cyklamen dorasta do wysokości 15 - 35 cm, w sprzedaży są też formy miniaturowe - mające około 5 - 10 cm

Wymagania

Wymaga dużo rozproszonego światła, należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia. Optymalna temperatura do wzrostu to 15 - 18°C, w niższej - między 10 a 12°C - kwitnie dłużej.

Pielęgnacja

Jest wrażliwy na nadmierną wilgotność podłoża, jednak należy unikać jego przesuszenia. W okresie kwitnienia podlewamy obficie, usuwając nadmiar wody z podstawki pod doniczką. Często po przyniesieniu do pomieszczenia roślinom żółkną liście, co jest spowodowane niedostateczną ilością światła i wysoką temperaturą w pomieszczeniach. Po dwóch, trzech dniach należy je usunąć, wyrywając energicznych ruchem.

Szkodniki i choroby

Cyklamen podatny jest na mszyce, przędziorki i wciornastki. Przy nadmiernej wilgotności podłoża może również występować szara pleśń.

Po kwitnieniu cyklamen najczęściej jest wyrzucany. Możliwe jest jednak jego przechowanie przez wprowadzenie roślin w okres spoczynku. W tym celu należy stopniowo zmniejszać podlewanie, aż całkowicie zaschną liście. Bulwę przechowuje się przez dwa - trzy miesiące, następnie sadzi do świeżego podłoża i zaczyna podlewać. Po kilku miesiącach rośliny ponownie zakwitną, jednak ich pokrój i kwiaty będą się różniły od przyniesionego do domu okazu.

Zobacz inne kwiaty

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych kwiatach?

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych kwiatach?

Skorzystaj z formularza i napisz do nas. Pomożemy w doborze odpowiednich kwiatów i odpowiemy na wszystkie pytania z nimi związane.

Korzystając ze tej strony internetowej, bez zmian konfiguracji przeglądarki, wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie w Twoim urządzeniu końcowym. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach, znajduje się w naszej polityce prywatności.