Phalaenopsis

Phalaenopsis

Liście są owalne, szerokie, grube, gładkie, ciemnozielone, o długości do 30 cm, osadzone na krótkim, mocnych pędzie. U podstawy spomiędzy liści wyrastają długie, groniaste kwiatostany, kwiaty są płaskie, bardzo charakterystyczne, przypominają motyle (z greckiego phalaina ‘ćma’), mogą być jedno-, dwu- lub wielobarwne.

Synonim: Orchidea, Ćmówka

Pochodzenie

Tropikalne rejony Azji Wschodniej, w handlu dostępne są obecnie formy uprawne

Wysokość

W zależności od odmiany wynosi 50 - 100 cm, oraz formy miniaturowe 10 - 20 cm

Wymagania

Wymaga stanowiska jasnego, ale nie bezpośrednio nasłonecznionego. Optymalna temperatura do wzrostu to temperatura pokojowa (18°C - 20°C). Podłoże powinno być bardzo przepuszczalne, składać się z kory sosnowej, o pH 4 - 5,5.

Pielęgnacja

Wymaga stałej wilgotności podłoża, nie powinno ono być przesuszone ani zalane przez cały czas. Sprawdzać stan korzeni - kiedy są szare, wtedy należy namoczyć roślinę, w wodzie na wysokość przeźroczystej osłonki, na ok. 20 minut, później należy nadmiar wody wylać.

Szkodniki i choroby

Podatna na mszyce, wciornastki, wełnowce i tarczniki.

Dla inicjacji kwitnienia wskazane jest obniżenie temperatury do 16°C na cztery tygodnie. W tym czasie należy też ograniczyć podlewanie.

Zobacz inne kwiaty

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych kwiatach?

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych kwiatach?

Skorzystaj z formularza i napisz do nas. Pomożemy w doborze odpowiednich kwiatów i odpowiemy na wszystkie pytania z nimi związane.

Korzystając ze tej strony internetowej, bez zmian konfiguracji przeglądarki, wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie w Twoim urządzeniu końcowym. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach, znajduje się w naszej polityce prywatności.