Zielistka Sternberga

Zielistka Sternberga

łac. Chlorophytum comosum

Zielistka tworzy krótkie kłącze z białymi, mięsistymi korzeniami, z którego wyrastają długie (20 - 40 cm), łukowato wygięte, zielone liście. Latem w pełni wzrostu z kątów liści wyrastają długie, zwisające rozłogi, na których tworzą się młode rośliny i drobne, białe kwiaty. W uprawie najczęściej spotykane są odmiany o biało paskowanych liściach.

Synonim: Chlorofyllum

Pochodzenie

Afryka Południowa (Kraj Przylądkowy, Natal)

Wysokość

10 - 50 cm, rozłogi z młodymi roślinami mogą być dłuższe

Wymagania

Stanowisko jasne, jednak należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia. Przy niedoborze światła u odmian o biało paskowanych liściach mogą zielenieć. Optymalna temperatura wzrostu wynosi 14 - 20°C latem, zimą nie powinna spadać poniżej 8°C.

Pielęgnacja

Zielistka należy do roślin łatwych w uprawie. Wymaga umiarkowanego podlewania, nadmiar wody powoduje gnicie korzeni.

Szkodniki i choroby

Podatna na mszyce. Po przesuszeniu lub z powodu braku składników pokarmowych końce liści zasychają.

Należy unikać suchego powietrza, które powoduje zasychanie wierzchołków liści. W okresie niskiej temperatury liście mogą być blado wybarwione ze szklistym połyskiem, często w takich warunkach i jednocześnie nadmiernej wilgotności podłoża, rośliny stają się wiotkie, co jest spowodowane zagniwaniem u podstawy rozety liściowej.

Zobacz inne kwiaty

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych kwiatach?

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych kwiatach?

Skorzystaj z formularza i napisz do nas. Pomożemy w doborze odpowiednich kwiatów i odpowiemy na wszystkie pytania z nimi związane.

Korzystając ze tej strony internetowej, bez zmian konfiguracji przeglądarki, wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie w Twoim urządzeniu końcowym. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach, znajduje się w naszej polityce prywatności.