Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity

łac. Hedera helix

Silnie rosnące pnącze o cienkich, płożących pędach. Na całej ich długości znajdują się korzenie przybyszowe, dzięki którym roślina się wspina. Liście na pędach płonnych mają 3 - 7 klap różnego kształtu, z barwnym rysunkiem na górnej stronie.

Pochodzenie

Strefa klimatu umiarkowanego, naturalnie występuje też w Grecji, Turcji, na Cyprze, po Krym i Kaukaz

Wysokość

50 - 200 cm, a w warunkach naturalnych pędy dorastają do długości 20 m

Wymagania

Odmiany bluszczu o barwnych liściach wymagają stanowisk jasnych o świetle rozproszonym, odmiany zielonolistne znakomicie rosną w miejscach zacienionych i półcienistych. Optymalna temperatura do wzrostu wynosi 15 - 18°C latem i 8 - 12°C zimą.

Pielęgnacja

Wymaga umiarkowanie wilgotnego podłoża, należy unikać suchego powietrza. W okresie wegetacji zasilać co 10-14 dni roztworem nawozu do roślin o ozdobnych liściach.

Szkodniki i choroby

W warunkach suchego powietrza bluszcz atakowany jest przez przędziorki, mogą pojawić się na nim też tarczniki, mszyce i wciornastki.

W ogrzewanych zimą pomieszczeniach rośliny mogą zrzucać liście.

Zobacz inne kwiaty

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych kwiatach?

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych kwiatach?

Skorzystaj z formularza i napisz do nas. Pomożemy w doborze odpowiednich kwiatów i odpowiemy na wszystkie pytania z nimi związane.

Korzystając ze tej strony internetowej, bez zmian konfiguracji przeglądarki, wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie w Twoim urządzeniu końcowym. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach, znajduje się w naszej polityce prywatności.