Dracena deremeńska

Dracena deremeńska

łac. Dracaena deremensis

Rośliny tworzą proste pędy, na których wyrastają naprzemianlegle gęsto ułożone, lancetowate lub równowąskie, na końcach zaostrzone liście, o długości około 50 cm i szerokości do 5 cm. Starsze liście są lekko odgięte do dołu. W uprawie znajdują się odmiany o barwnych liściach.

Synonim: Smokowiec

Pochodzenie

Tropikalne rejony Afryki

Wysokość

30 - 150 cm, w naturze dorasta do 3 - 5 m

Wymagania

Najlepiej rośnie w miejscach jasnych, lecz nie bezpośrednio nasłonecznionych. Optymalna temperatura do wzrostu wynosi 18 - 22°C latem i nie mniej niż 15°C zimą. Rośliny te latem wymagają wysokiej wilgotności powietrza, stąd wskazane jest zraszanie ich liści miękką wodą.

Pielęgnacja

Latem podłoże powinno być stale wilgotne (ale nie mokre), zimą należy je podlewać oszczędniej. W okresie wegetacji wskazane jest zasilanie dracen co 10 - 14 dni roztworem nawozu do roślin o ozdobnych liściach. Młode okazy zaleca się przesadzać co roku, starsze rzadziej.

Szkodniki i choroby

Dracenę rozmnaża się łatwo przez sadzonki pędowe wierzchołkowe lub fragmentów łodyg. Sadzonki wierzchołkowe powinny mieć 6 - 10 liści, a te sporządzone z części łodyg - od kilku do kilkudziesięciu centymetrów. Sadzonki można wykonywać przez cały rok, jednak najlepszym terminem jest luty i marzec.

Wrażliwa jest na nieregularne podlewanie, które objawia się brązowymi, nieregularnymi plamami na liściach i zahamowanie wzrostu.

Zobacz inne kwiaty

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych kwiatach?

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych kwiatach?

Skorzystaj z formularza i napisz do nas. Pomożemy w doborze odpowiednich kwiatów i odpowiemy na wszystkie pytania z nimi związane.

Korzystając ze tej strony internetowej, bez zmian konfiguracji przeglądarki, wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie w Twoim urządzeniu końcowym. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach, znajduje się w naszej polityce prywatności.