Areka

Areka

łac. Dypsis lutescens

Z krótkiego, smukłego kłącza wyrastają na długich (1-2 m ogonkach), ciemnozielone pióropusze liści, które są efektownie odchylone na zewnątrz i lekko błyszczące. Ogonki oraz nasady liści są lekko żółtawe z czerwonymi kropeczkami. W warunkach domowych roślina o wysokości 1,8 m wydziela przeciętnie litr wody w ciągu 24 godzin.

Synonim: Chrysolidocarpus, złotowiec lśniący

Pochodzenie

Afryka - Madagaskar

Wysokość

40 - 200 cm, (w stanowisku naturalnym dorasta do ponad 9 metrów)

Wymagania

Stanowisko jasne (nie bezpośrednio nasłonecznione), również pół cieniste. Przy nadmiernym nasłonecznieniu liście stają się bladozielone i żółkną. Optymalna temperatura wzrostu wynosi 16 - 22°C, zimą nie powinna spadać poniżej 10 - 15°C.

Pielęgnacja

Podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne. Roślina korzystnie reaguje na zraszanie liści miękką, pozbawioną związków wapnia wodą. W okresie wegetacji wskazane jest zasilanie co 10 - 14 dni roztworem nawozu dla roślin zielonych.

Szkodniki i choroby

Podatna jest na mszyce, wełnowce, przędziorki i wciornastki.

W okresie grzewczym wierzchołki liści mogą zasychać i brązowieć. Może to być oznaką suchego powietrza w pomieszczeniach, jak i spowodowane nadmiarem wilgoci w podłożu.

Zobacz inne kwiaty

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych kwiatach?

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych kwiatach?

Skorzystaj z formularza i napisz do nas. Pomożemy w doborze odpowiednich kwiatów i odpowiemy na wszystkie pytania z nimi związane.

Korzystając ze tej strony internetowej, bez zmian konfiguracji przeglądarki, wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie w Twoim urządzeniu końcowym. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach, znajduje się w naszej polityce prywatności.