Aspidistra wyniosła

Aspidistra wyniosła

łac. Aspidistra elatior

Z płożącego, krótkiego kłącza wyrastają na długich ogonkach duże (o długości 70 cm i szerokości 10 cm), lancetowate, ciemnozielone, matowo-błyszczące liście. Małe niepozorne, brązowoczerwone, gwiazdkowate kwiaty wyrastają tuż nad powierzchnią podłoża. W uprawie znajdują się też odmiany z białymi lub żółtymi plamami na liściach.

Pochodzenie

Japonia, rośnie tam w chłodnych lasach

Wysokość

od 30 cm - 70 cm (w zależności od wieku)

Wymagania

Należy do roślin mało wymagających, jest bardzo tolerancyjna w stosunku do stanowiska, dobrze rośnie zarówno w miejscach jasnych (nie lubi jednak bezpośredniego nasłonecznienia), jak i zacienionych. Optymalna temperatura wzrostu wynosi 15 - 18°C latem i 8 - 14°C zimą.

Pielęgnacja

Należy unikać nadmiernej wilgotności podłoża, gdyż nadmiar wody powoduje żółknięcie i zamieranie liści. Aspidistra jest odporna na niesprzyjające warunki panujące w pomieszczeniach.

Szkodniki i choroby

Podatna na tarczniki, suche powietrze sprzyja pojawieniu się przędziorków.

Aspidistra jest bardzo wrażliwa na nadmiar wody w podłożu, co objawia się często brązowymi, nieregularnymi plamami na liściach. Gdy się pojawią, podłoże należy przesuszyć, a roślinę oszczędniej podlewać.

Zobacz inne kwiaty

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych kwiatach?

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych kwiatach?

Skorzystaj z formularza i napisz do nas. Pomożemy w doborze odpowiednich kwiatów i odpowiemy na wszystkie pytania z nimi związane.

Korzystając ze tej strony internetowej, bez zmian konfiguracji przeglądarki, wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie w Twoim urządzeniu końcowym. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach, znajduje się w naszej polityce prywatności.