Echmea wstęgowata

Echmea wstęgowata

łac. Aechmea fasciata

Roślina w wolnej przyrodzie jest epifitem; ma bardzo skrócone kłącze, z którego wyrasta lejkowata rozeta liści - zbiera się w niej woda deszczowa, którą łuski ssące przeprowadzają do tkanek roślinnych; kwiatostan wyrasta z środka lejka, składa się z różowo zabarwionych liści przykwiatowych, spomiędzy których ukazują się niebieskie, pojedyncze kwiaty.

Synonim: Bilbergia fasciata, Echmea pasiasta

Pochodzenie

Brazylia, lasy podzwrotnikowe

Wysokość

30 - 50 cm

Wymagania

Roślina znosi dużo światła, nawet pełne słońce, może być w miejscu ciemnym, ale wtedy dbamy o to, by nie przelewać dużej ilości wody do rozety.

Pielęgnacja

Podlewać miękką wodą, np. deszczówką, wlewając do rozety, okresowo wymieniać (wylewać), utrzymywać stałą, umiarkowaną wilgotność. W wysokiej temperaturze roślinę atakują mszyce, przy zbyt niskiej i dużej wilgotności podłoża - rozeta gnije.

Szkodniki i choroby

Roślina bardzo odporna na szkodniki i choroby, ale należy unikać przesiąkniętego podłoża - wtedy może wystąpić fuzarioza.

Najczęściej rozmnażana z odrostów wyrastających u podstawy rozety.

Zobacz inne kwiaty

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych kwiatach?

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych kwiatach?

Skorzystaj z formularza i napisz do nas. Pomożemy w doborze odpowiednich kwiatów i odpowiemy na wszystkie pytania z nimi związane.

Korzystając ze tej strony internetowej, bez zmian konfiguracji przeglądarki, wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie w Twoim urządzeniu końcowym. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach, znajduje się w naszej polityce prywatności.